Hayatı Kolaylaştıran İpuçları

Küflenen Salça Probleminin Pratik ve Ekonomik Çözüm Yöntemleri

Salçanın küflenmesini önlemek için tercih edebileceğiniz en pratik ve bilindik yöntemlerden biri zeytinyağı. Zeytinyağı kullanarak biber ya da domates salçasının küflenmesini engelleyebilirsiniz.

Yalnızca kısa süreler için zeytinyağını kullanın.

Kapağını açıp sık sık kullandığınız salçaları korumak için her seferinde salçanın üst kısmını kaplayacak şekilde zeytinyağı dökmeniz yeterli. Ancak ambalajını açtıktan sonra birkaç günden fazla bekleyebilecek salçalarınız için daha etkili yöntemler denemelisiniz.

Uzun süreli koruma için margarin tercih edin.

Margarin ya da tereyağı gibi katı bir yağ türünü erittikten sonra tıpkı zeytinyağında olduğu gibi salçanın üstüne dökebilirsiniz. Salçanın üstünü kaplayıp kuruyan katı yağ çok daha etkili ve uzun süreli bir koruma sağlar.

Yağ kullanmak istemeyenler için turşu tuzu.

Salçayı her kullandığınızda üzerini yağ ile kaplamak istemiyor ya da daha ekonomik bir yol arıyorsanız turşu tuzunu da tercih edebilirsiniz. Yemeklik tuza göre daha iri tanelere sahip olan turşu tuzu da salçanın küflenmesini önlüyor.

Turşu tuzu kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı detaylar var.

Her bir kilo salçaya bir yemek kaşığı turşu tuzu koyup karıştırmalısınız. Ancak bunu yaptıktan sonra tariflerinize salça ekleyeceğiniz zaman kullanacağınız tuz oranını da ona göre azaltmalısınız. Yoksa her seferinde bol tuzlu yemeklere maruz kalabilirsiniz.

Daha etkili bir sonuç için zeytinyağı ve turşuluk tuzu karıştırabilirsiniz.

Tüm bu yöntemleri denediniz ancak hala küflenmeyle karşılaşıyorsanız zeytinyağı ve turşuluk tuzu bir arada da kullanabilirsiniz. Bunun için bir kilo salçayı bir su bardağı zeytinyağı ve bir çorba kaşığı turşuluk tuzla karıştırdıktan sonra kaynatıp soğumaya bırakmanız yeterli.

Küf için en kesin çözüm…

Salçanın küflenmesiyle ilgili çok daha etkili ya da katkısız bir yöntem arıyorsanız salçaları dondurucuda saklamayı deneyebilirsiniz. Tabii bunun da pratik bir yolu var.

Salçaları küçük parçalar halinde buzluğa atın.

Kapağını açtığınız salçaları her yemekte kullanacağınız miktarlarda parçalara ayırıp küçük poşetlere koyabilir ve böylece küf problemini tamamen engelleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu